FANDOM


Kausi 1961-62
Joukkue: Töölön Vesa
Sarja: Suomen sarja, Etelälohko
Sijoitus: 1.
Joukkueenjohtaja: Yrjö Syrjänen
Kapteeni: Pentti Simola
Paras pistemies: Tapio Raunio
Edellinen
1960-61
Seuraava
1962-63

Kaudella 1961-62 Töölön Vesa voitti Suomen sarjan etelälohkon ja nousi karsinnan kautta Mestaruussarjaan.

Suomen sarja

Suomen sarja oli jaettu kolmeen lohkoon, joissa joukkueet pelasivat kaksinkertaisen sarjan. Lohkojen voittajat pelasivat kaksinkertaisen karsintasarjan, jonka kaksi parasta nousivat Mestaruussarjaan. Lohkon viimeiset putosivat Maakuntasarjaan.

O V T H TM PM P
1 Vesa 14 12 1 1 98 31 25
2 HPK 14 10 1 3 75 36 21
3 Karhu-Kissat 14 9 3 2 51 39 21
4 Tarmo 14 8 1 5 74 39 17
5 TuTo 14 5 1 8 62 56 11
6 Jääpeikot 14 3 2 9 39 78 8
7 Säppi 14 2 1 11 38 64 5
8 SalPa 14 2 0 12 26 128 4

[1]

Ottelut

Koti Vieras Tulos Erät Yleisöä
20.12. Vesa K-Kissat 3-3 (1-1, 0-0, 2-2) - raportti
29.12. Vesa Tarmo 4-3 (1-1, 1-2, 2-0) 148 raportti
2.1. TuTo Vesa 3-7 (3-1, 0-5, 0-1) - raportti
7.1. Säppi Vesa 2-3 (0-0, 1-1, 1-2) 179 raportti
10.1. Vesa HPK 5-1 (1-0, 1-0, 3-1) - raportti
12.1. Vesa SalPa 11-4 (2-0, 4-2, 5-2) 116 raportti
16.1. Jääpeikot Vesa 1-6 (0-3, 0-0, 1-3) 300 raportti
18.1. Vesa Jääpeikot 20-1 (9-1, 4-0, 7-0) - raportti
21.1. Tarmo Vesa 0-3 (0-1, 0-0, 0-2) 953 raportti
23.1. HPK Vesa 1-3 (0-1, 1-1, 0-1) 941 raportti
26.1. Vesa Säppi 8-2 (3-1, 1-1, 4-0) 101 raportti
30.1. SalPa Vesa 2-15 (0-4, 1-5, 1-6) 98 raportti
1.2. Vesa TuTo 6-3 (3-0, 0-2, 3-1) - raportti
3.2. K-Kissat Vesa 5-4 (0-4, 4-0, 1-0) 92 raportti

[1] [2]

Vesan kokoonpano

O M S P R
Tapio Raunio 14 21 4 25 12
Jorma Kyntölä 14 14 9 23 30
Reijo Simola 14 13 6 19 6
Taisto Kekkonen 14 9 6 15 6
Seppo Sihvonen 12 5 10 15 26
Timo Salminen 11 6 1 7 4
Pentti Simola 8 4 3 7 4
Raine Hänninen 14 4 3 7 6
Osmo Kuusisto 14 5 1 6 10
Seppo Parkkinen 12 5 0 5 0
Kaj Halimo 13 3 0 3 0
Pentti Kilpeläinen 13 3 0 3 10
Martti Kalliala 6 2 0 2 0
Lasse Leppäniemi 11 2 0 2 0
Timo Liekoski 7 1 1 2 0
Sakari Peltonen 2 1 0 1 0
Veikko Haapakoski 1 0 0 0 0
Timo Koskinen 1 0 0 0 0
Pentti Taskinen 5 0
Juhani Haataja 10 0
Juhani Masala 13 2

[3]

Karsintasarja

Karsintasarjassa kunkin kolmen lohkon voittajat kohtasivat toisensa kahdesti. Kaksi parasta nousi SM-sarjaan.

O V T H TM PM P
1 Vesa 4 2 1 1 20 12 5
2 TP-V 4 1 2 1 15 17 4
3 JoKP 4 1 1 2 8 14 3

[1]

Ottelut

Koti Vieras Tulos Erät Yleisöä
14.2. TP-V Vesa 5-5 (2-3, 3-2, 0-0) 441 raportti
18.2. JoKP Vesa 2-7 (1-4, 1-1, 0-2) 1758 raportti
25.2. Vesa JoKP 0-2 (0-0, 0-0, 0-2) raportti
28.2. Vesa TP-V 8-3 (1-2, 3-1, 4-0) 528 raportti

[4] [5] [6] [3]

Muut ottelut

Burken-Cup

Yksipäiväiseen cupiin osallistuivat Jäästadionilla Vesa, HIFK, HJK ja Karhu-Kissat. Ottelut pelattiin 2x15 minuutin erillä. Turnausvoiton vei HIFK.

Koti Vieras Tulos Erät Yleisöä
5.11. HJK Vesa 2-1 (1-1, 1-0) 1134 raportti

[7]

Helsingin piirin mestaruus

Sarjaan osallistuivat Vesa, HIFK, HJK ja Karhu-Kissat. Otteluita pelattiin ainakin 16.11.-26.11. välisenä aikana.

O V T H TM PM P
1 HJK 3 2 0 1 11 11 4
2 Karhu-Kissat 3 1 1 1 14 14 3
3 HIFK 3 1 1 1 15 14 3
4 Vesa 3 0 2 1 10 11 2
Koti Vieras Tulos Erät Yleisöä
16.11. K-Kissat Vesa 5-5 (0-1, 4-2, 1-2) 158 raportti
19.11. Vesa HIFK 3-3 (1-1, 1-1, 1-1) ~200 raportti
<27.11. Vesa HJK 2-3

Muissa otteluissa HJK voitti Karhu-Kissat 5-1, 26.11. HIFK voitti HJK:n 8-3 ja 22.11. K-Kissat voitti HIFK:n 8-4. [8] [9] [10]

Harjoitusottelut

Koti Vieras Tulos Erät Yleisöä
26.12. SaiPa Vesa 3-3 (0-2, 1-1, 2-0) 420 raportti

[11] [12]

Pelaajaliikenne

Tulleet

PP Nimi Joukkue Muuta
29.6.1961 MV Juhani Masala ToPo
30.6.1961 P Raine Hänninen PU
30.6.1961 Juho Korhonen PU
25.10.1961 Pekka Jokinen Reipas

Lähteneet

PP Nimi Joukkue Muuta
25.2.1961 P Aaro Vesanen LPM
3.6.1961 Lauri Linnonmaa Tornado
27.6.1961 Heikki Peltonen PiTa
17.8.1961 H Jaakko Manssila TPS
25.9.1961 H Raimo Syrjänen PiTa

[13]

Juniorit

Kausi 1961-1962 (juniorit)

Vesan juniorit olivat Helsingin lohkon kolmas.

Lajittelematonta

Helsingin Allianssi pelasi otteluita ainakin Raumaa vastaan marraskuussa.

Lähteet

  1. 1,0 1,1 1,2 Jääkiekkokirja 1962-63
  2. Ottelupöytäkirjat, Urheiluarkisto
  3. 3,0 3,1 Ottelupöytäkirjat, Urheiluarkisto
  4. Helsingin Sanomat 19.-29.2.1962
  5. Aamulehti 15.-29.2.1962
  6. Karjalainen 18-26.2.1962
  7. Helsingin Sanomat 6.-7.11.1961
  8. Ilta-Sanomat 17.11.-27.11.1961
  9. Helsingin Sanomat 17.11.-27.11.1961
  10. Suomen Sosiaalidemokraatti 27.11.1961
  11. Ottelupöytäkirjat, Urheiluarkisto
  12. Vesan kirjeenvaihto - Urheiluarkisto
  13. SJKL:n pelaajasiirrot 1961-62, Urheiluarkisto

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Ympäri Wikian verkkoa
Hae mainospaikkaa

Satunnainen wiki